Orient lampe - Jo Hammerborg
Orient - Desgin Jo Hammerborg
Orient pendel af Jo hammersborg.
Stor model - 1 stk
LightYears Har genproduceret denne flotte lampe fra 1963 i de smukke materialer, kobber og rosentræ
Orient pendlen er formfuldendt lampedesign med godt lysudbytte i de ypperste kvalitetsmaterialer. Pendlen blev skabt af Jo Hammerborg i 1963 til én af datidens væsentligste danske belysningsvirksomheder Fog & Mørup.
Orient P2 pendlen (Ø340 mm) er formfuldendt lampedesign med godt lysudbytte i de ypperste kvalitetsmaterialer. Pendlen blev skabt af Jo Hammerborg i 1963 til én af datidens væsentligste danske belysningsvirksomheder Fog & Mørup. Her præcis 50 års efter lampens tilblivelse har Lightyears valgt at relancere Orient i tæt samarbejde med Hammerborg-familien, arvingene til Jo Hammerborgs design.
Det organiske formsprog forener smukt den dybe levende kobberglød med toppen i rosentræ. Fra rosentræets mørke årer skabes en naturlig forbindelse til den sorte tætvævede tekstilledning. Lampen har 24 smalle, vertikale slidser i toppen af den ægte kobberskærm, som tillader lys at slippe ud. Armaturet skjuler elegant lavenergilyskilden og sikrer et behageligt blødt lys uden blænding.
Fås også i Orient P1 ø 225mm
Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.